БІОХІМІЧНІ ЗМІНИ КРОВІ У КОНЕЙ ЗА РІЗНОГО ПЕРЕБІГУ УВЕЇТУ

У статті описано дослідження біохімічних змін у сироватці крові коней за гострого, підгострого та хронічного перебігу увеїту. Доведено, що вірогідні біохімічні зміни у сироватці крові коней розвиваються переважно за гострого перебігу увеїту, тоді як за підгострого та хронічного вони незначні (зменшення вмісту сечовини, збільшення вмісту загального білірубіну та активності гамма-глутамілтранспептидази). Встановлено, що зміни біохімічних показників сироватки крові коней за гострого перебігу увеїту є характерними для синдромів запалення та цитолізу гепатоцитів, що свідчить про порушення функціонального стану печінки під впливом інфекційних агентів або їх токсинів, які є одним з етіологічних факторів увеїту.

Ключові слова: коні, хвороби очей, увеїт, біохімічні показники.

1. Ветеринарно-медична офтальмологія: навч. посібник / [В.Б. Борисевич, Б.В. Борисевич, О.Ф. Петренко та ін.]; за ред. В.Б. Борисевича – К.: Арістей, 2006. – 212 с.

2. Equine Ophthalmology / Gilger Brian C. – Copyright© Elsevier Saunders, 2005. – 475 p.

3. Gellat K.N. Veterinary ophthalmology. 3-rd ed. / K.N. Gellat [et. al.]. – Philadelphia: Lippincott, Williamsa Wilkins, 1999. – 585 р.

4. Lavach J.D. Large Animal Ophthalmology / J.D. Lavach. – St. Louis, Nosby, 1990. – 659 р.

5. Ветеринарна клінічна біохімія / В.І. Левченко, В.В. Влізло, І.П. Кондрахін та ін.; За ред. В.І. Левченка і В.Л. Галяса. – Біла Церква, 2002. – 400 с.

6. Біохімічні методи дослідження крові тварин: Методичні рекомендації для лікарів хіміко-токсикологічних відділів державних лабораторій ветеринарної медицини України, слухачів факультетів підвищення кваліфікації та студентів факультету ветеринарної медицини / [В.І. Левченко, Ю.М. Новожицька, В.В. Сахнюк та ін.]. – К., 2004. – 104 с.

7. Головаха В.І. Функціональний стан печінки та її патологія у коней (етіологія, патогенез і діагностика): автореф. дис. на здобуття наук. ступеня д-ра вет. наук: спец. 16.00.01 «Діагностика і терапія тварин» / В.І. Головаха; Білоцерків. держ. аграр. ун-т. – Біла Церква, 2004. – 43 с.